Nadzwyczajni szafarze Komunii św. zostali powołani w naszej Archidiecezji dekretem Arcybiskupa Metropolity Poznańskiego 1 kwietnia 1999 roku. Obecnie na terenie Archidiecezji posługuje 775 nadzwyczajnych szafarzy.

W naszej parafii pierwsza grupa nadzwyczajnych szafarzy powstała z inicjatywy ks. proboszcza Bernarda Cegły, który objął parafię 1 maja 2001 roku. Już latem tego roku czworo kandydatów do pełnienia tej służby w kościele rozpoczęło przygotowania poprzez udział w studium przygotowawczym zakończonym dniem skupienia. Pierwszymi, którzy rozpoczęli posługę nadzwyczajnych szafarzy w naszym kościele, a tym samym „przetarli” drogę następnym, byli mianowani 2 grudnia 2001 r. przez ks. Arcybiskupa: Mariusz Czajkowski, śp. Michał Gramza, Janusz Konieczny i Bogusław Łabędzki. Ta pierwsza grupa mężczyzn została przyjęta przez wspólnotę parafialną z życzliwością, ale nie brakowało też reakcji zdziwienia i niezrozumienia. Z upływem czasu parafianie przyzwyczaili się do nowych osób przy ołtarzu, a także docenili dobrodziejstwo możliwości przyjmowania Komunii św. w domach przez osoby starsze, chore, niesprawne. Obecnie mamy w parafii 12 nadzwyczajnych szafarzy. Spośród pierwszych czterech nie ma już wśród nas Michała Gramzy, który po roku służby przy ołtarzu i wśród chorych, po ciężkiej, nieuleczalnej chorobie odszedł do Pana.

Kolejno zostali przyjęci w poczet szafarzy: Adamski Ludwik, Bartkowiak Edmund, Cyfert Tomasz, Okupniak Andrzej, Tomczak Krzysztof oraz Kodur Grzegorz, Morawiak Klaudiusz, Piechocki Marek i Spychała Zbigniew.

Dzięki ich posłudze w kościele Komunia św. udzielana jest sprawniej, a ich odwiedziny z Jezusem Eucharystycznym w domach wielką radością dla tych, którzy nie mogą uczestniczyć we Mszy św. w kościele.

Nadzwyczajni szafarze zobowiązani są do permanentnej formacji na poziomie parafialnym, rejonowym i diecezjalnym. W ramach parafii raz w miesiącu spotykają się z księdzem opiekunem. Oprócz tego uczestniczą w rejonowych, kwartalnych spotkaniach, obejmujących wspólną adorację Najświętszego Sakramentu oraz konferencję z ustalonego programu.

Pomocą we własnym uświęcaniu i posłudze są trzydniowe rekolekcje adwentowe i wielkopostne. Opieką duszpasterską objęte są też rodziny szafarzy, np. zaproszenie do udziału w rejonowych spotkaniach dla szafarzy ich żon czy organizacja rekolekcji tylko dla żon.

Warto zaznaczyć zaangażowanie nadzwyczajnych szafarzy w pracy na rzecz dla dobra parafii poprzez przygotowywanie grup młodzieży do sakramentu Bierzmowania, pomoc Caritas i inne formy pracy duszpasterskiej (Rada Ekonomiczna, Rada Duszpasterska, Wspólnota Rodzin Przymierze).

Kontakt: Janusz Konieczny, tel. 600-823 307