150. rocznica śmierci bł. E. Bojanowskiego

Minęła 150. rocznica śmierci bł. Edmunda Bojanowskiego, wielkiego Polaka, zasłużonego Wielkopolanina, ale przede wszystkim człowieka świętego, oddanego służbie Bogu i ludziom. Jego grób znajduje się w Luboniu, w Sanktuarium jego imienia, w krypcie obok ołtarza.

W sobotę, 7 sierpnia 2021 r. uroczyście świętowano jubileusz 150-lecia odejścia do nieba bł. Edmunda. O godz. 11 odprawiona została Msza św., w szczególności dla grup, którym patronuje bł. Edmund: wielkopolski oddział Związku Ziemiaństwa Polskiego, Akcja Katolicka Archidiecezji Poznańskiej, Szkoła Podstawowa im. bł. Edmunda Bojanowskiego, Klub Honorowych Dawców Krwi, ponadto Straż Miejska. Celebransem głównym był ks. kan. Jan Glapiak – wicepostulator w procesie kanonizacyjnym bł. Edmunda, a kazanie wygłosił ks. Leszek Woźnica – filipin ze Świętej Góry. Po uroczystej celebrze, aktorka p. Dominika Chorosińska odczytała relację z ostatnich dni i śmierci bł. Edmunda – pozostawioną przez M. Elżbietę Szkudłapską. Zaproszeni goście udali się na obiad, wszyscy zaś uczestnicy uroczystości otrzymali drożdżówkę w jubileuszowym opakowaniu.

O godz. 17.30 w katolickiej Szkole Podstawowej sąsiadującej z Sanktuarium odbyło się przedstawienie teatralne pt. „Płomień miłości” – na podstawie powieści Amelii Szafrańskiej „Surdut czy rewerenda”. Jego reżyserką była s. Olga Plichta, a wykonawcami aktorzy amatorzy związani z domem. Następnie miała miejsce Msza św. celebrowana przez dotychczasowego proboszcza z Jaszkowa – ks. Wojciecha Kryzę, a kaznodzieją, podobnie jak przed południem, był ks. Leszek Woźnica. Po zakończeniu celebracji wszyscy uczestnicy mieli możliwość poczęstunku chlebem ze smalcem i ogórkiem, bigosem, pulpecikami, sałatką i wspaniałymi wypiekami pań z Kół Różańcowych z Lasku i Żabikowa. Zwieńczeniem świętowania było nabożeństwo pierwszosobotnie, wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi i adoracja całonocna – rozpoczęte o godz. 21.30.

Bogu niech będą dzięki za dar bł. Edmunda dla nas wszystkich, za jego obecność wśród nas, za jego wstawiennictwo u Boga, za jego przykład życia i jednoczenia wielu wokół dobra.

s. Regina Olbrich