Pielgrzymka do Tulec – relacja

Dnia 6 września 2020 roku, odbyła się piesza pielgrzymka do Sanktuarium Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Tulcach. Poprowadził ją nowy wikary parafii św. Barbary w Luboniu – ks. Jakub Madajczyk oraz siostry Służebniczki Maryi: Klaudia, Vianeya i Liliana.

Pielgrzymkę rozpoczęła wspólna modlitwa w Sanktuarium bł. Edmunda Bojanowskiego. O godzinie 6, grupa pielgrzymkowa wyruszyła w trasę. Po drodze dołączali kolejni pielgrzymi aż w końcu grupa liczyła 56 osób. Na czele szedł krzyż, tablica z nazwą miejscowości oraz druga z wizerunkami pięciu lubońskich patronów: bł. Edmunda Bojanowskiego, św. Barbary, św. Jana Pawła II, św. Jana Bosko oraz św. Maksymiliana Kolbego.

W pielgrzymce uczestniczyli parafianie ze wszystkich lubońskich parafii oraz poznańskiego Dębca, a także Plewisk, Konarzewa, Komornik, Wir, Puszczykowa i Stęszewa. Trasa do Tulec liczyła 20 km, po drodze były trzy przystanki na krótki odpoczynek i posiłek. Krokomierze naliczyły ok. 41 000 kroków. Czas pięciu godzin mijał na wspólnej modlitwie – począwszy od porannych godzinek, różańca, koronki, wysłuchania Ewangelii, po śpiewy przy akompaniamencie gitary.
Przed schodami tuleckiego sanktuarium pielgrzymi zostali powitani i pokropieni wodą święconą przez Gospodarza parafii. Wewnątrz świątyni ks. Jakub udzielił błogosławieństwa i wszyscy udali się na plac na mszę świętą. Sumie odpustowej przewodniczył ks. bp Grzegorz Balcerek, a koncelebrowali ją przybyli księża. Intencji i darów złożonych na ołtarzu było wiele. Najbardziej znaczący ślad na przyszłe lata pozostawiły po sobie ziarna zbóż złożone przez rolników oraz zezwolenie na budowę nowego kościoła w Gowarzewie. Na koniec pielgrzymi zostali zaproszeni na mszę odpustową w przyszłym roku, w niedzielę 5 września.

Jak zawsze na wysokości zadania stanął organizator pielgrzymki Rafał Wojtyniak. Zapewnił podczas przejścia osoby kierujące ruchem oraz nagłośnienie, aby wszyscy pielgrzymi uczestniczyli w modlitwach i śpiewie. Większe bagaże, jak maty i krzesełka do siedzenia, mogły jechać w samochodzie towarzyszącym. Na każdym postoju krzyż, tablice oraz dyszel od wózka były dezynfekowane, a w samochodzie w gotowości była apteczka pierwszej pomocy, płyny dezynfekujące, maseczki i rękawiczki. Każdy z uczestników szedł w grupie w odległości dającej mu poczucie bezpieczeństwa przed wirusem COVID-19.

Anna Kołodziej

Serdeczne podziękowania dla Mateusza Niećkowiaka i Pawła Roka (zabezpieczenie trasy pielgrzymkowej), ks. Jakuba Madajczyka i sióstr Służebniczek Maryi (prowadzenie modlitw i śpiewu), Beaty Rybickiej (zabezpieczenie medyczne), Macieja Ellmanna (rejestracja fotograficzna), Anny Kołodziej (relacja pielgrzymkowa), Barbary Ryś (kwiaty do krzyża) oraz dla wszystkich, którzy uczestniczyli w przygotowaniach i udzielali się podczas drogi – prowadzili modlitwy i śpiew, nosili krzyż i tablice oraz ciągnęli wózek z nagłośnieniem i pchali wózek inwalidzki.

Rafał Wojtyniak