Pielgrzymka do Tulec – zaproszenie

Serdecznie zapraszamy na pielgrzymkę pieszą z okazji Wielkiego Odpustu Narodzenia NMP w Tulcach, która odbędzie się w niedzielę 1 września 2019 r.

 

PODSTAWOWE INFORMACJE:

Zbiórka – pl. bł. E. Bojanowskiego w Luboniu o 5:45

Trasa – możliwość dołączenia po drodze (Poniatowskiego, Unijna, Puszkina, Dębiecka, Armii Poznań)

Udział – jak zwykle bezpłatny i bez wcześniejszych zapisów

Pielgrzymka odbędzie się bez względu na pogodę i liczbę uczestników.

 

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE:

ZABIERAMY ZE SOBĄ:
Dokumenty, pieniądze (w razie powrotu komunikacją miejską), wygodne buty, parasol lub pelerynę (w razie opadów), nakrycie głowy (w razie słońca), składane krzesełko lub podkładkę (przydatne na postojach lub mszy odpustowej), napoje i prowiant, różaniec, śpiewnik pielgrzymkowy lub książeczkę do nabożeństwa.

WYMARSZ Z LUBONIA:
Zbieramy się na placu bł. E. Bojanowskiego o 5:45.

Następnie przechodzimy do Sanktuarium bł. E. Bojanowskiego na modlitwę, a o 6:00 już w sposób zorganizowany wyruszamy w trasę. Na terenie Lubonia będziemy poruszali się następującymi ulicami: Poniatowskiego, Unijną, Puszkina, w lewo Dębiecką, w lewo Armii Poznań.

W DRODZE:
Grupa pielgrzymkowa porusza się zawsze jednym pasem ruchu. Należy zachować ostrożność, nie biegać, nie przechodzić na drugą stronę jezdni, gdyż wokół grupy będzie odbywał się ruch wahadłowy pojazdów. Słuchamy poleceń służb drogowych w pomarańczowych kamizelkach.

Grupa pielgrzymkowa posiada krzyż, tablicę z napisem „Luboń” oraz tablicę z patronami wszystkich lubońskich parafii- zachęcamy do ich noszenia. Nagłośnienie znajduje się na wózku czterokołowym, który można ciągnąć za dyszel pojedynczo lub w dwie osoby.

W wózku znajduje się również apteczka pierwszej pomocy oraz środki opatrunkowe.

W pobliżu grupy pielgrzymkowej będzie poruszał się samochód towarzyszący. Będzie on odpowiednio oznakowany napisami “Pielgrzymka Piesza do Tulec” oraz pomarańczowym światłem ostrzegawczym.

Po drodze będziemy mieli 3 postoje (po 15 minut), aby odpocząć, posilić się, czy udać za potrzebą. Krzyż i tablice odkładamy do wózka z nagłośnieniem – do specjalnie przygotowanych obejm. Zwracamy uwagę na komunikaty dotyczące zakończenia postoju.

TULCE:
Do Tulec wchodzimy w towarzystwie innych grup pielgrzymkowych – zachowajmy odpowiedni odstęp, aby pomiędzy grupami mogły się mieścić pojazdy. Przy samochodzie towarzyszącym zostawiamy nagłośnienie pielgrzymkowe oraz zabieramy pozostawione bagaże.

Na schodach sanktuarium zostajemy powitani i pokropieni wodą święconą. Do kościoła wchodzimy głównymi drzwiami, a po krótkiej modlitwie przed ołtarzem, wychodzimy w lewo, przez zakrystię na plac.

Osoby trzymające krzyż i tablice kierują się na lewo pod probostwo, gdzie formuje się procesja. O godzinie 12:00 przy ołtarzu polowym zostanie odprawiona suma odpustowa. Podczas mszy można trzymać krzyż i tablice w dowolnym miejscu na placu a następnie złożyć do samochodu towarzyszącego.

POWRÓT:
Po mszy świętej można skorzystać z innych punktów programu uroczystości odpustowych. Do Lubonia powracamy we własnym zakresie. Można poprosić kogoś z rodziny, czy znajomego, aby po nas przyjechał. Można również skorzystać z komunikacji miejskiej gminy Kleszczewo. Za kościołem znajduje się przystanek skąd będą odjeżdżały autobusy na Rondo Rataje. Z okazji uroczystości odpustowych, zwiększono liczbę odjeżdżających autobusów.

 

TRASA PIELGRZYMKOWA:

Aktualna trasa pielgrzymkowa pomiędzy Luboniem a Tulcami została przedstawiona na mapie:

https://www.google.com/maps/d/u/0/viewer?mid=1JI5f-5YJIRWQciCfI7SrEkr0U-dJpoCR&ll

Można ją przeglądać również podczas drogi, na urządzeniach mobilnych. Trasa otwiera się w aplikacji “Mapy” (system Android) lub w przeglądarce internetowej (w ustawieniach przeglądarki można wybrać “Otwórz w aplikacji Mapy”). Po włączeniu usług lokalizacyjnych w urządzeniu mobilnym, możemy dodatkowo obserwować swoją pozycję na trasie. Nie trzeba ponownie szukać linku – wystarczy uruchomić aplikację “Mapy”, a trasa będzie przez cały czas dostępna. Trasa pielgrzymkowa pozostaje w aplikacji tak długo, dopóki jej nie usuniemy. W tym celu wchodzimy w ustawienia aplikacji i klikamy na aktywną mapę – trasa pielgrzymkowa znika i pozostaje czysta mapa.

Na trasie zostały oznaczone: miejsce wyjścia, miejsce docelowe oraz postoje. Klikając na znaczniku uzyskamy informację o położeniu (przebyte kilometry), odległości do najbliższego postoju oraz do miejsca docelowego. Każdy kilometr trasy również został oznaczony.

 

PLAKAT TEGOROCZNEJ PIELGRZYMKI:

 

PROGRAM TYGODNIOWYCH UROCZYSTOŚCI ODPUSTOWYCH: