Nadzwyczajni szafarze Komunii św. zostali powołani w naszej Archidiecezji dekretem Arcybiskupa Metropolity Poznańskiego 1 kwietnia 1999 roku. Obecnie na terenie Archidiecezji posługuje ponad 1.500 nadzwyczajnych szafarzy.

W naszej parafii pierwsza grupa nadzwyczajnych szafarzy powstała z inicjatywy ks. proboszcza Bernarda Cegły, który objął parafię 1 maja 2001 roku. Już latem tego roku czworo kandydatów do pełnienia tej służby w kościele rozpoczęło przygotowania poprzez udział w studium przygotowawczym zakończonym dniem skupienia. Pierwszymi, którzy rozpoczęli posługę nadzwyczajnych szafarzy w naszym kościele, a tym samym “przetarli” drogę następnym, byli mianowani 2 grudnia 2001 r. przez ks. Arcybiskupa: Mariusz Czajkowski, śp. Michał Gramza, Janusz Konieczny i Bogusław Łabędzki. Ta pierwsza grupa mężczyzn została przyjęta przez wspólnotę parafialną z życzliwością, ale nie brakowało też reakcji zdziwienia i niezrozumienia. Z upływem czasu parafianie przyzwyczaili się do nowych osób przy ołtarzu, a także docenili dobrodziejstwo możliwości przyjmowania Komunii św. w domach przez osoby starsze, chore, niesprawne. Obecnie mamy w parafii 18 nadzwyczajnych szafarzy. Spośród pierwszych czterech nie ma już wśród nas Michała Gramzy, który po roku służby przy ołtarzu i wśród chorych, po ciężkiej, nieuleczalnej chorobie odszedł do Pana.

Kolejno zostali przyjęci w poczet szafarzy: Bartkowiak Edward (śp.), Adamski Ludwik, Cyfert Tomasz (obecnie nie posługuje), Okupniak Andrzej, Tomczyk Krzysztof, Kodur Grzegorz, Morawiak Klaudiusz, Piechocki Marek (obecnie parafia Jana Pawła II), Spychała Zbigniew, Dudziński Roman, Mikołajczak Mateusz, Patz Paweł, Poradzewski Adam (obecnie parafia Jana XXIII), Wasielewski Jacek, Wiśniewski Grzegorz (śp.), Andrzej Kaszuba, Ellmann Maciej (przeszedł z parafii Jana Pawła II), Czajkowski Dawid, Daszkiewicz Paweł i Trzeciak Grzegorz.

Dzięki ich posłudze w kościele Komunia św. udzielana jest sprawniej, a ich odwiedziny z Jezusem Eucharystycznym w domach są wielką radością dla tych, którzy nie mogą uczestniczyć we Mszy św. w kościele.

Nadzwyczajni szafarze zobowiązani są do permanentnej formacji na poziomie parafialnym, rejonowym i diecezjalnym. W ramach parafii okresowo spotykają się z księdzem opiekunem. Oprócz tego uczestniczą w rejonowych, kwartalnych spotkaniach, obejmujących wspólną adorację Najświętszego Sakramentu oraz konferencję z ustalonego programu.

Pomocą we własnym uświęcaniu i posłudze są trzydniowe rekolekcje adwentowe i wielkopostne. Opieką duszpasterską objęte są też rodziny szafarzy, np. zaproszenie do udziału w rejonowych spotkaniach dla szafarzy ich żon czy organizacja rekolekcji tylko dla żon.

Warto zaznaczyć zaangażowanie nadzwyczajnych szafarzy w pracy na rzecz dla dobra parafii poprzez przygotowywanie grup młodzieży do sakramentu Bierzmowania, pomoc Caritas i inne formy pracy duszpasterskiej (Rada Ekonomiczna, Rada Duszpasterska, Wspólnota Rodzin Przymierze).

Kontakt: Janusz Konieczny, tel. 600-823 307